PLAN TRIDUUM PASCHALNEGO

10 kwietnia 2022

TRIDUUM PASCHALNE

„Triduum” to dosłownie trzy dni w czasie których przeżywamy największe wydarzeniaw historii świata – dzieło naszego odkupienia przez mękę, śmierći zmartwychwstanie Chrystusa. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania

PIERWSZY  DZIEŃ  - MISTERIUM CHRYSTUSA UMĘCZONEGO

W liturgii pozostał żydowski sposób liczenia czasu, to znaczy, że nowy dzień rozpoczyna się nie o północy, lecz po zachodzie słońca. Liturgiczna celebracja każdej uroczystości rozpoczyna się przeddzień wieczorem.

 WIELKI CZWARTEK 

Msza sprawowana w wieczór Wielkiego Czwartku ma nam w szczególny sposób przypomnieć Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus dał nam swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina, ustanawiając równocześnie sakrament Kapłaństwa. 

 •      Godz. 18:00 – Msza Wieczerzy Pańskiej
 •      Do godz. 20:00  adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy.

WIELKI PIĄTEK

W tym dniu, gdy „Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha” Kościół powstrzymuje się od sprawowania Najświętszej Ofiary. Liturgia ukazuje nam tajemnicę wywyższenia Syna Bożego przez Krzyż, który jawi się jako znak zwycięstwa i największej miłości.

Przypominamy, że tego dnia obowiązuje post ścisły (ilościowy i jakościowy), który nie obowiązuje osób do 14 roku życia i powyżej 60 roku życia.

DRUGI  DZIEŃ  - MISTERIUM CHRYSTUSA POGRZEBANEGO

 •      Godz. 16:15 -  Nowenna do Miłosierdzia Bożego 
 •      Godz. 16:30 – Droga Krzyżowa i Liturgia Męki Pańskiej
 •      Do godz. 20:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie

Trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie. Trwamy przy Chrystusie, rozważając Mękę, Śmierć i zstąpienie Zbawiciela do otchłani, w modlitwie i poście oczekujmy na Jego Zmartwychwstanie.

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest jedynym w roku dniem aliturgicznym, tzn. w tym dniu nie odprawia się Mszy św. ani nie sprawuje żadnej innej liturgii. W ciszy i skupieniu trwamy przy Grobie Chrystusa, aby wielka tajemnica Jego śmierci mogła głęboko zapaść w nasze serca, zanim będziemy uroczyście obchodzić Jego Zmartwychwstanie podczas Wigilii Paschalnej.

 •   Od godz. 8:00 – adoracja  Najświętszego Sakramentu  w Grobie Pańskim
 •   Godz. 10:00  i 11:00 –  Poświęcenie Pokarmów 

 TRZECI  DZIEŃ MISTERIUM CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Zgodnie z bardzo dawną tradycją ta noc jest czuwaniem na cześć Pana. Kościół czuwając oczekuje Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpoczynać zanim zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Struktura obrzędów Wigilii Paschalnej jest taka sama jak każdej Mszy św. Są one jedynie bardziej rozbudowane i wzbogacone, dając w sumie najpiękniejszą i najbogatszą liturgię w ciągu całego roku.

 •      Godz. 18:45   Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
 •      Godz. 19:00   Liturgia Wigilii Paschalnej

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 •      Godz. 6:00  Msza święta z procesją rezurekcyjną
 •      Godz. 11:15 Nowenna do Miłosierdzia Bożego
 •      Godz. 11:30 Msza św.

Dobro rodzi się wtedy, kiedy ludzie zapominają o sobie.

Lew Tołstoj

 


Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
108 0.10208916664124