TRIDUUM PASCHALNE

31 marca 2021

TRIDUUM PASCHALNE

„Triduum” to dosłownie trzy dni w czasie których przeżywamy największe wydarzenia
w historii świata – dzieło naszego odkupienia przez mękę, śmierć
i zmartwychwstanie Chrystusa. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania

DZIEŃ PIERWSZY - MISTERIUM CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO

W liturgii pozostał żydowski sposób liczenia czasu, to znaczy, że nowy dzień rozpoczyna się nie o północy, lecz po zachodzie słońca. Liturgiczna celebracja każdej uroczystości rozpoczyna się przeddzień wieczorem.

WIELKI CZWARTEK Godz. 1800 – Msza Wieczerzy Pańskiej

Msza sprawowana w wieczór Wielkiego Czwartku ma nam w szczególny sposób przypomnieć Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus dał nam swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina, ustanawiając równocześnie sakrament Kapłaństwa.

WIELKI PIĄTEK godz. 16:00– Liturgia Męki Pańskiej

W tym dniu, gdy „Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha” Kościół powstrzymuje się od sprawowania Najświętszej Ofiary. Liturgia ukazuje nam tajemnicę wywyższenia Syna Bożego przez Krzyż, który jawi się jako znak zwycięstwa i największej miłości.

Przypominamy, że tego dnia obowiązuje post ścisły (ilościowy i jakościowy), który nie obowiązuje osób do 14 roku życia i powyżej 60 roku życia.

DZIEŃ DRUGI - MISTERIUM CHRYSTUSA POGRZEBANEGO

Trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie. Trwamy przy Chrystusie, rozważając Mękę, Śmierć i zstąpienie Zbawiciela do otchłani, w modlitwie i poście oczekujmy na Jego Zmartwychwstanie.

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest jedynym w roku dniem aliturgicznym, tzn. w tym dniu nie odprawia się Mszy św. ani nie sprawuje żadnej innej liturgii. W ciszy i skupieniu trwamy przy Grobie Chrystusa, aby wielka tajemnica Jego śmierci mogła głęboko zapaść w nasze serca, zanim będziemy uroczyście obchodzić Jego Zmartwychwstanie podczas Wigilii Paschalnej.

Zachęcam do indywidualnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w Grobie Pańskim.

DZIEŃ TRZECI - MISTERIUM CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Godz. 19:00– Wigilia Paschalna

Zgodnie z bardzo dawną tradycją ta noc jest czuwaniem na cześć Pana. Kościół czuwając oczekuje Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpoczynać zanim zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Struktura obrzędów Wigilii Paschalnej jest taka sama jak każdej Mszy św. Są one jedynie bardziej rozbudowane i wzbogacone, dając w sumie najpiękniejszą i najbogatszą liturgię w ciągu całego roku.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

Msze święte według porządku niedzielnego.

W związku z tym, ze w kościele obowiązuje limit większość w tym roku będzie przeżywał te najważniejsze święta dla chrześcijan w domu.

2. Przez cały tydzień kościół będzie otwarty od 7:30 do 19:30. Zachęcam do tej indywidualnej modlitwy zarówno w intencjach własnych rodzin jak i w intencji chorych na COVID-19, tych, którzy się nimi opiekują, pracowników służb medycznych i sanitarnych oraz o pokój serc
i nawrócenie.